piątek, 8 sierpnia 2014

Latanie dla tych, co się boją

- Boisz się skakać? - zapytałem Magdy, która ma na koncie 18 spadochronowych skoków.
- Boję się. I to jak! Za każdym razem jak stoję w samolocie na wysokości, to się boję. Ale wiesz, adrenalina sprawia, że się uzależniasz. Taki paradoks. Boisz się i masz ochotę zrobić to samo jeszcze raz. Strasznie uwielbiam to uczucie.

Strach ma wielkie oczy...


Jak sobie myślisz o lataniu, skakaniu ze spadochronem itp. co wydaje się być ekstremalne, to prąd przechodzi przez Twoje plecy. Serce bije szybciej, czujesz suchość w ustach, a mięśnie lekko zastygają. Boisz się. Nie ważne czy jesteś kimś, kto przez ostatni rok spędził 3 godziny dziennie na siłowni i przerost mięśni bicepsów uniemożliwia Ci umycie zębów szczoteczką. Nie ważne czy jesteś drobną blondynką, kierowcą autobusu, posłanką, prezesem, prezydentem, córką bossa mafii prószkowskiej, bramkarzem na bramce i w dyskotece. Po prostu się boisz.


...ale zakłada okulary przeciwsłoneczne


Nie chodzi bynajmniej o to, żeby się nie bać. Strach jest częścią naszej natury, która od wieków pomagała nam przetrwać i istnieć w świecie przyrody. Bardziej chodzi o to, żeby umieć nad strachem zapanować. No bo przecież nie jest odważny ten, kto się nie boi, lecz ten, kto potrafi strach pokonać.

Pogodzeni z sobą, to pogodzeni ze światem


- Jak to jest z tym lataniem - pytam pilota szybowca - lecąc, zawsze może się coś wydarzyć, prawda?
- Wiesz, w lotnictwie jest tak samo jak w życiu. Musisz nauczyć się żyć z ryzykiem, strachem i się do nich przyzwyczaić. Wsiadając do czegokolwiek: samochodu, autobusu, idąc pieszo poboczem czy będąc na koncercie lub w hali targowej nieświadomie jesteś narażony na różne zagrożenia.
- No, tak. Ale czy to ryzyko nie jest większe? - drążę temat.
- Wychodząc z domu, a nawet w nim pozostając, jesteś narażony na ryzyko. Nigdy nie masz pewności, że cegła nie spadnie Ci na głowę. Poza tym, statystyki mówią coś zupełnie innego. Prędzej przydarzy Ci się wypadek na drodze, niż spadniesz z powietrza. Tak na prawdę w całym naszym życiu chodzi o to, aby pogodzić się z tym, że nadejdzie taki dzień, w którym będziesz musiał się pożegnać ze światem. Wtedy na prawdę poczujesz się wolny, szczęśliwy i zaczniesz robić rzeczy, takie jak latanie, które dadzą Ci mnóstwo satysfakcji.

Kropka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz